Logo Pic
Panzerkampf 2025. január 03.

A legendás Tigris harckocsi

A második világháborús német hadsereg fegyverei közül a legtöbbször (és legtöbbet) a szövetséges katonák a Tigris harckocsikról beszéltek. Babonás félelemmel emlegették, mint olyan tankot, mely elpusztíthatatlan. A tisztelet hátterében kemény tapasztalatok álltak: akárhányszor is akadtak ugyanis össze a frontvonalban egy-egy ilyen páncélos monstrummal, mindig ők húzták a rövidebbet. Nagyon nagy ritkaságszámba ment, ha sokszoros fölényből képesek voltak kilőni egyet-egyet. Szó, ami szó valóban a Tigris (németül: Tiger) volt a második világháború egyik legnagyobb harckocsija. Méreteit és tömegét ugyan meghaladta néhány páncélvadász (pl Ferdinand, Jagdtiger és mondjuk még a hírherdt Sturmpanzer VI is) ám hatékonyságban ezeket felülmulták a Tigrisek.

tigris_harckocsi.jpg

A jép forrása: hu.wikipedia.org

De nézzük a Tigrisek néhány adatát és jellemzőjét: tömege 57 tonna (magasság, hossz, szélesség: 3,14 X 8,45 X 3,72), páncélzat: 25-100 mm, elsődleges fegyverzet: 88 mm KwK 36 harckocsiágyú (L/56 kaliberrel) a FlaK 36 légvédelmi ágyúból kifejlesztve, 10-13 lövés/perc tűzgyorsasággal és 10 500 méteres maximális illetve 2650 méteres hatásos lőtávolsággal. Másodlagos fegyverzet: 2X7,92 mm MG 34 géppuska. Motor: V-12-es Maybach HL 210 P45 benzinmotor 21 000 cm3. Gyengeségek: a hatalmas tömeghez képest gyenge meghajtás, az erőátviteli rendszer gyakori meghibásodása, egyéb, gyakori műszaki hibák, magas előállítási költségek, nehézkes szállíthatóság (a széles lánctalpak miatt), hatalmas üzemanyag-igény, lassú terep-sebesség, laza talajokon gyakori elakadás, megsüllyedés. Erősségek: a 88 mm-es harckocsiágyú, a nehéz kilőhetőség és a nyílt terepen (szilárd talajokon) való bevetés.

Csak összehasonlításképpen: a T-34 szovjet harckocsi 26-32 tonnás volt (altípus szerint), az amerikaiak "sztár-tankja" pedig az M4 Sherman 30,2 tonnát nyomott.

Steven Zaloga amerikai hadtörténész adatai szerint a németek a háború alatt 1368 db Tiger I-et gyártottak, amihez 1944-től 569 db Tiger II társult. Ami az új, továbbfejlesztett típus jellemzőit illeti: még nagyobbra tervezték, már 68,5 tonnát nyomott (ennek minden hátrányával együtt, hiszen még nehézkesebb volt). Az alábbi képen a két típus egymás mellett látható:

tigris1_tigris2_harcocsi.jpg

Tiger I (közelebbi) és a Tiger II (távolabbi). A kép forrása: reddit.com

A Tigris harckocsik története egyébként 1941 őszén kezdődött, amikor Heinz Guderian tábonok javaslatára megkezdődtek a tervezési munkálatok. Az első mintapéldányok elkészülését a Führer 53. születésnapjára időzítették, így 1942 április 20-án mutattták be Hitlernek. A Führer el volt ragadtatva a Kelet-poroszországi bemutatón (a legendás Wolfsschanze főhadiszállásán) így megindult a Tigrisek tömeggyártása és frontokra juttatása. A legelső példányok a keleti front északi részre mentek 1942 augusztus 29-én, majd szeptemberben már Leningrád alatt konkrét tűzharcokat is vívtak a szovjet páncélosokkal.

Az alábbi táblázatban a német hadiipar harckocsigyártásának adatai szerepelnek a háború alatti években. A legtöbb legyártott és frontra küldött tank a Panzer III és Panzer IV típusokból került ki, az összesen 50 ezres német páncélos-kapacitás közel 60%-a:

nemet_harckocsigyartas_tablazat.jpg

Az 1943-tól fellendülő német harkocsigyártásra a szovjetek rögtön választ adtak a Tigrisek megjelenésére válaszul megszületett a T-34 harckocsi 85 mm -es lövegekkel szerelt új változata és 1943 novemberétől az ISZ-2 orosz nehézharckocsi. (ISZ = Ioszip Sztalin kezdőbetűkből.) Az oroszok megtanulták, hogy a Tigrist lánctalpainak kilövésével mozgásképtelenné téve vagy a hátsó páncélvédelmet eltalálva könnyebben kiiktatható. A háború utolsó szakszában így megnövekedett a Tigrisek vesztesége minden fronton (az említett felfedezéseket a nyugati fronton is megtették az angolok és amerikaiak). Franciaországban 1944 nyarától egyre nagyobb sikerrel vetették be a Sherman Firefly harckocsi-típust, mely képesnek bizonyult a Tigrisek gyakori kilövésére. A mai napig vita van a szakértők körében arról, hogy a híres német páncélos-parancsnok, Michael Wittman legendás Tigrisét egy ilyen Sherman Firefly lőtte e ki vagy légitámadás okozta tankjának vesztét.

tiger_and_wittmann.jpg

A legendás Michael Wittmann és tigrise. Forrás: warhistoryonline.com

Ami a Tigrisek harctéri szerepléseinek összegzését illeti: nem volt akkora jelentőségük, mint amekkora a típus körüli hírverés és felhajtás. Ugyanakkor el kell ismerni: valóban különlegességnek számítottak. A szakértők egy részénél azonban a Panzer V. (Párduc) sikeresebb harckocsinak bizonyult, a jóval kevesebb műszaki probléma miatt. Nem véletlen, hogy haditechnikai szempontból is ez a vonal kerül továbbfejlesztésre és a Tiger zsákutcaként végezte. A németek legendás második világháborús gépszörnye így megmaradt a front-sztorik és harctéri történetek mitikus alakjának. 

panzer_alsolec.jpg

 

 

Vissza a címlapra
Panzer
Harckocsik, önjáró lövegek, páncélvadászok a második világháborúból.
Legjobban pörgő posztok
Szemerey Zsófi az idény végén otthagyja a Metz csapatát
Hitmakers • 1 nap
Egy gonosz király kegyetlen halála
DJP • 7 nap
A Milan elleni mérkőzés
Apuleius • 4 nap
„Nem fér már semmi közénk” – Itt a Véletlenül írtam egy könyvet betétdala Szabó Balázsékkal
srecorder • 2 nap
A Fiorentina elleni mérkőzés
Apuleius • 8 nap
Cikkek a címlapról
2024-es évzáró összeállítás – Az év legjobb magyar lemezei
Leírni is durva, de összesen már tizenötödik alkalommal szedtem listába a szerintem legjobb hazai albumokat. Az utóbbi 2-3 évben eléggé eltávolodtam a lemezkritikáktól, hazudnék, ha azt mondanám, hogy könnyen rá tudtam venni magam ennek a cikknek a megírására. Az viszont ezúttal kifejezetten könnyű…
Tom Johnson
Az már soha nem fog kiderülni, hogy Tom Johnson nélkül mekkora sikere lett volna az amerikai minimalista zeneszerzőknek. Lehet, hogy ugyanakkora, mint így lett, de a történelem csak egyszer történik, és pont úgy történt, hogy Tom Johnson a hetvenes évek elején azt mondta: valami nincs rendben a…
>